wtorek, 21 marca 2017

"Dracula" Bram Stoker

Tytuł: Dracula
Tytuł oryginału: Dracula
Autor: Bram Stoker
Liczba stron: 428
Kategoria: horrory

Opis: 

Opublikowana w 1897 roku powieść "Dracula" irlandzkiego pisarza Brama Stokera wstrząsnęła czytelnikami, natychmiast stając się sensacją, a dziś uchodzi za klasykę gatunku grozy, słusznie zaliczaną w poczet najwybitniejszych powieści wszech czasów. Ujęta w formę listów, wycinków prasowych i fragmentów dzienników, porusza autentyzmem oraz złożonością zawartych w niej uczuć i emocji. Mimo upływu lat hrabia Dracula wciąż przeraża...


Moje wrażenia:

     "Dracula" to jedna z tych książek, o których słyszał chyba każdy. Z lekturą pierwszą styczność miałam w 4 klasie technikum, kiedy przygotowywałam pracę maturalną. Niestety nie doczytałam do końca (zła ja w połowie przeczytałam streszczenie, bo nie chciało mi się czytać) i dopiero w tamtym roku wzięłam ją ponownie do ręki.
   Czy żałuję tego że dopiero teraz ją przeczytałam? Nie. Dlaczego? Bo jak czytałam ją pierwszy raz, nudziła mnie. Nie potrafiłam się w nią wciągnąć, dlatego ją odłożyłam. Musiało minąć parę lat żebym mogła stwierdzić że książka nie jest zła.  Jedynie co mi dalej przeszkadza, to ukazanie kobiet jako idealne stworzenia bez żadnych wad, pełne empatii i dobroci. Są zbyt idealne jak dla mnie.
   Podobało mi się to, że mamy pokazany punkt widzenia każdego z bohaterów, choć przez to trudno wskazać główną postać (nie licząc Draculi)
   Dodatkowym plusem jest fakt że w książce nie ma "suchej" narracji, tylko jest przedstawiona za pomocą listów, dzienników czy wycinków prasowych. "Dracula" ma też niesamowicie wciągający klimat. Pomimo tego że nie ma w niej latających flaków, mnóstwa krwi jak to w horrorach bywa, to sprawia że człowiek ciągle czuje się nieswojo.
Fabuła wciąga, choć w niektórych momentach się dłuży i nuży czytelnika. Bohaterowie- kobiety są idealne, dobre i cudowne, aż do przesady. Choć są momenty kiedy zachowują się normalnie. Mężczyźni- koniecznie chcą bronić kobiet, są szlachetni i odważni, choć nie zawsze.
   Lekturę warto przeczytać, choć nie warto się do niej zmuszać. Lepiej odłożyć ją na półkę i poczekać jakiś czas, tak jak to było w moim przypadku. Przynajmniej jest większa szansa że książkę polubimy a nie znienawidzimy.

 Książka pomimo upływu lat, dalej wzbudza grozę i strach. A Dracula jest wzorem jak wampir powinien wyglądać, a nie jest nim tylko z nazwy. Myślę, że każdy kto chce zacząć swoją przygodę z wampirami, powinien zacząć właśnie od "Draculi" Brama Stokera.

Ocena: 8/10 

6 komentarzy:

 1. Czytałam powieść przed wycieczką do Rumuni, zrobiła na mnie ogromne wrażenie! Super wpis!

  OdpowiedzUsuń
 2. Też czytałam Dracule niedawno, dokładnie miesiąc temu (zerknęłam na własny post o tej pozycji) i w sumie muszę przyznać, że przez właśnie ten wciąfający klimat o którym musisz nie zwróciłam uwagi na zbyt idealny obraz kobiet, choć jak się nad tym teraz zastanowię (już ''na trzeźwo'') to faktycznie każda z pań jest dobrą, cudowną istotą. Mimo wszystko ze względu na postać wampira uważam, że każdy powinien spróbować przeczytać. Jak nie podejdzie to odłożyć - wiadomo.
  Pozdrawiam, Wielopasja

  OdpowiedzUsuń
 3. Ohohoho! To coś dla mnie! Myślałam, żeby przeczytać to w tej wersji ze słownikiem. Może poproszę kogoś o taki fajny prezent :D Cieszę się, że ten wampir nie mieni się brokatem w słońcu. Ciekawa jestem pierwotnego wzoru wampira. Na pewno przeczytam :)

  Pozdrawiam,
  http://czytelniczyzamet.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *w wersji angielskiej ze słownikiem

   Usuń
 4. Ciekawa propozycja do przeczytania :) Trzeba zakupić i przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o tej książce dużo, ale właściwie nigdy nie widziałam żadnej recenzji i nie sądziłam, że jest warta uwagii :D
  KLAUDIALISIECKA BLOG - KLIK

  OdpowiedzUsuń